Není hypotéka jako hypotéka
Pokud si chcete splnit sen o vlastním bydlení, případně realizovat některý ze svých finančně nákladných plánů a snů, s největší pravděpodobností se vám to bez pomocné ruky banky nepovede. Ať už klasická nebo americká hypotéka představuje poměrně snadnou možnost jak si v krátkém časovém intervalu splnit sen o vlastním bydlení. Ovšem se stále se zpřísňující legislativou a zvyšující se úrokovou sazbou aktuálně přibývá stále více zamítnutých žádostí. Jak tedy postupovat a pro kterou z variant úvěrových produktů se rozhodnout?
Hypoteční úvěr na bydlení
Jedná se v podstatě o klasikou hypotéku, která má financovat náklady spojené s koupí, či rekonstrukcí nemovitosti. Zpravidla tento typ hypotéky nabízí nejvýhodnější úrokovou sazbu, ovšem je svázána byrokracií. U účelového úvěru, jakým je hypotéka na bydlení, je zapotřebí dokládat, na co byly peníze z úvěru čerpány. V opačném případě totiž dlužníkovi hrozí, že bude hypotéka zpoplatněna.
Americká hypotéka
Jedná se o neúčelový úvěr, tudíž není zapotřebí bance či nebankovní společnosti dokládat, na co byly peníze použity. U americké hypotéky je ale zapotřebí počítat s výrazně vyšší úvěrovou sazbou. Ovšem prostředky z ní krom bydlení můžete použít třeba na vybavení domácnosti, cestování, studium v zahraničí ad.
Zatímco hypoteční úvěr na bydlení získáte pouze v bance, o americkou hypotéku můžete zažádat i v nebankovním sektoru. Nebankovní americká hypotéka je navíc v mnoha ohledech ke svým žadatelům přívětivější. Například ji mohou získat i žadatelé, kteří mají negativní záznam v registru dlužníků, případně nemohou doložit výši svých měsíčních příjmů. I u nebankovní hypotéky je zapotřebí ručit nemovitostí, stejně jako je tomu u její bankovní kolegyně. Vyplatí se tedy hlavně žadatelům, kterým banka z jakéhokoliv důvodu odmítla hypotéku schválit.