Litecoin mining se vyplatí provádět v těžařském poolu
Spuštění virtuální sítě Bitcoinu v roce 2009 znamenalo průlom ve finančním sektoru. Najednou se objevil decentralizovaný funkční konkurent, jemuž nemůže řada bank doslova přijít na jméno. Koncepce fungování Bitcoinu se stala následování hodným motivem pro některé další zájemce, a tak se zrodily Litecoiny, Dogecoiny a další „Altcoiny“. Ostatně, nic obtížného to není, stačí použít otevřený zdrojový kód první mateřské měny, navrhnout nový název, logo, poučit se z některých problematických funkcí svého předchůdce, provést několik jednoduchých úprav, a můžete další měnu spustit.
Alternativních kryptoměn existují stovky
V zásadě se princip všech virtuálních mincí od sebe neliší. Jde o uzavřenou síť těžebních programů a virtuálních peněženek. Jednotlivé transakce jsou šifrovány, zařazovány do bloků a umístěny do tzv. blockchainu – účetní knihy všech pochodů v síti dané měny. Historie transakcí je tedy transparentní a uživatelé ji mají k dispozici. Podmínkou je pouze šifrování klíčem, jehož náročnost ovlivňuje těžba, tedy v závislosti na počtu těžařů v síti. Ti také za každý vyřešený tzv. blok získávají odměnu ve formě nových mincí vydaných do oběhu.
Některé altcoiny mohou mít do budoucna značný potenciál
Vedle samotného Bitcoinu lze obchodovat i s dalšími měnami a i když se předpokládá, že jeho pozice zůstane stabilní ve světě kryptoměn mnoho let, bude souběžně s ním fungovat i řada jeho konkurentů. Už dnes je zajímavý pohled na jeho dceřinou měnu Litecoin, odvozenou přímo od něho.
Předpokládá se, že se s ní bude obchodovat za velké peníze v horizontu několika let a výhodou této měny je stále výhodná těžba, tzv. Litecoin mining pomocí grafických karet. Obtížnost těžby je v tomto případě mnohem snazší ve srovnání s Bitcoinem. Prozatím je hodnota druhé nejznámější altcoinové alternativy relativně nízká, ale někteří finančníci se k tomuto fenoménu vyjádřili velice kladně.